V okviru raziskovalnega programa P2-120 na Fakulteti za strojništvo UM poteka razvoj hitrega testa za odkrivanje SARS-CoV-2 s pomočjo nanodelcev zlata​.

​Sodelujoči raziskovalci dr. Peter Majerič, Lidija Rozman Zorko, Doris Golub in Žiga Jelen, pod vodstvom in mentorstvom red. prof. dr. Ivana Anžela in izr. prof. dr. Rebeke Rudolf v okviru raziskovalnega programa P2-120 razvijajohiter in zanesljiv test okuženosti s SARS-CoV-2.

anzel.jpg

Pri testu z oznako LFIA (Lateral Flow Immuno Assay) bomo lahko z imuno-kromatografskim testiranjem ugotavljala prisotnost protiteles na osnovi lateralnega vleka medija. ​Protitelesa IgG, IgM in IgA so karakteristično prisotna v krvi okuženega s SARS-CoV-2 oziroma pri asimptomatskih nosilcih. Protitelesa IgM se pojavijo hitro po infekciji (5-10 dan), IgG od 15 dneva dalje, IgA pa so zaščitna protitelesa in so značilna za paciente, ki so virus preboleli.

Cilj projekta je pripraviti nova črnila na osnovi suspenzije zlatih nanodelcev (AuND) s konjugiranimi antigeni za protitelesa. Razvita črnila bodo testno uporabljena za Ink-Jet tiskanje linij na različnih papirnih substratih. Tako izdelan LFIA test bo z ustrezno postavitvijo natisnjenih linij omogočal sočasno zaznavo prisotnosti vseh treh protiteles v krvi pacienta, s čimer bo dosežen preboj za primere, ko je potrebno identificirati SARS-CoV-2 v relativno kratkem času in na enostaven način.

Razvoj črnila AuND z antigeni za protitelesa IgG, IgM in IgA bo omogočil znanstven preboj v diagnostičnem pristopu pri obvladovanju zajezitve SARS-CoV-2, saj se bodo v krvi okužene osebe prisotna protitelesa nakopičila na površini AuND na karakterističnih testnih linijah antigenov in posledično povzročila spremembo barve testne linije – vizualna potrditev prisotnosti protiteles.