V času epidemije Covid 19 sta bili kulturna in kreativna industrija še posebej prizadeti. Univerza v Mariboru je prav z namenom spodbujanja novih priložnosti na omenjenih področjih, organizirala mednarodne Dneve kreativne in urbane regeneracije, ki so potekali 28. in 29. oktobra 2021.

Dogodek je potekal online, v dveh dneh pa so uspeli povezali več kot 160 udeležencev iz 25 držav Evrope. Priča smo bili inovativnim tujim praksam ter spoznali, kako lahko vdahnemo življenje starim zapuščenim industrijskim stavbam. V njih lahko ustvarimo ne samo galerijo, ampak tudi knjižnico ter zanimiva prizorišča za otroke. Tako stari objekti dobijo nov namen, mesta pa postanejo bogatejša za kreativno in družabno dogajanje.

Dvodnevno dogajanje je potekalo v okviru projekta RESTART_4Danube, obiskovalci pa so lahko prisluhnili kar 21 predstavitvam predavateljev iz 5 evropskih držav. Udeležence je nagovoril rektor Univerze v Maribor, prof. dr. Zdravko Kačič in omenil, da so tako imenovane CCI industrije pogosto dane na stranski tir, čeprav so za socialno in vse vključujočo družbo zelo pomembne. Sledilo je predavanje dr. Alexandru Marin iz Politehnične Univerze v Bukarešti v Romuniji, ki je predstavil projekt RESTART_4Danube. Ga. Mateja Lazar iz službe Creative Eruope Helpdesk je predstavila možnosti financiranja tovrstnih industrij, ga. Iva Ribarič iz Občine Rijeka, Hrvaška paje odprla oči vsem prisotnim s številnimi kreativnimi možnostmi trajnostne regeneracije industrijskih stavb. Ga. Denis Bax iz UNESCO, je spregovorila o možnostih kreativnega povezovanja in mreženja med mesti.

.

Najbolj zanimiva predavanja so potekala popoldan, ko so bili predstavljeni primeri dobre prakse, kot so Knjižnica pod krošnjami dreves v Ljubljani, Eko 8 projekt Umetnostne galerije Maribor in Odprta Koroška cesta v Mariboru.

Hkrati s konferenco je Enterprise Europe Network organiziral B2B dogodek, na katerem so se lahko 1 na 1 srečali udeleženci iz različnih kreativnih in kulturnih industrij in razpravljali o možnostih prihodnjega sodelovanja.

V petek je potekala še delavnica kapitalizacije, kjer so udeleženci spoznali druge ustvarjalne projekte in poskušali najti nove sinergije med partnerji.

.

Dneve kreativne in urbane regeneracije je zaključil študijski obisk, ki ga je preko spleta organizirala Občina Maribor. Tako so s pomočjo lepih podob, zvoka in slikovitih besed pričarali podobe in zanimivosti Maribora tudi na daljavo. Upamo, da naslednjič udeleženci vse to doživijo osebno.​​

Slika1 intereg.jpg
​ www.interreg-danube.eu/restart-4danubeProject co-funded by European Union funds