Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) je pripravila pregled raziskovalnih dejavnosti, ki lahko neposredno ali posredno prispevajo k uspešnejšemu boju proti pandemiji COVID-19. Med raziskovalnimi dejavnostmi so tudi programi in projekti, ki jih izvajajo raziskovalke in raziskovalci Univerze v Mariboru.

ARRS je prosila vodje raziskovalnih programov in projektov, da jim med drugim sporočijo, v kolikšni meri in na kakšen način so njihove raziskave relevantne za preprečevanje širjenja pandemije COVID-19, za zdravljenje obolelih ter za izboljšanje odzivnosti in kapacitet zdravstvenega sistema. V nadaljevanju predstavljamo raziskovalne programe in projekte raziskovalk in raziskovalcev Univerze v Mariboru, ki bi lahko neposredno ali posredno pri tem pomagali.

.

Znanstvena veda: TEHNIKA

SEPARACIJSKI PROCESI IN PRODUKTNA TEHNIKA

Raziskovalni program: P2-0046, vodja prof. dr. Željko Knez

Ključne besede: biološka aktivnost, naravne substance, mikroorganizmi, virusi, protimikrobno protivirusno delovanje, vitro testi.

Kratek povzetek dejavnosti: Raziskave so usmerjene v izolacijo bioaktivnih snovi iz rastlinskih ali mikrobioloških virov z namenom, da nadomestimo sintetične spojine in odkrijemo nove spojine z antioksidativnimi in/ali farmakološkimi učinki. Pri tem se uporabljajo ne-konvencionalne metode izolacije (visokotlačne tehnike), obdelave ter formulacije spojin z visoko vsebnostjo protimikrobnih, antioksidativnihin antimutagenskih potencialoviz naravnih materialov, ki ne vključujejo uporabo organskih topil ter se izvajajo pri nizki delovni temperaturi. Cilj je pridobivanje bioaktivnih spojin, bodisi v izolirani obliki ali v obliki mešanic.

.

Znanstveni vedi: DRUŽBOSLOVJE in HUMANISTIKA

PRILAGAJANJE SLOVENSKEGA GOSPODARSTVA IN RAZVOJNA IDENTITETA SLOVENIJE V EU

Raziskovalni program: P5-0027, vodja prof. dr. Žan Jan Oplotnik

Ključne besede: finančni trgi, konvergenca, analiza velikih podatkov, trg dela, človeški kapital, gospodarske integracije.

Kratek povzetek dejavnosti: Analiza posledic COVID-19 na gospodarstva, procese integracije, hitrost konvergence, finančne trge, itd.

.

Pomembno so v boj proti COVI-19 prispevali tudi številni drugi raziskovalci Univerze v Mariboru.

Preberi več

.